WhatsApp, Doğrudan Uygulamadan Ürün Satın Almanıza İzin Verecek

Şirket kısa süre önce, müşterilerin yakında doğrudan WhatsApp’tan satın alabileceklerini belirten bir video yayınladı.

WhatsApp, bir süredir şirket hesaplarının oluşturulmasına izin vererek hizmetlere doğrudan erişime izin verdi. Aynı kurumsal hesaplar, listelerini doğrudan anlık mesajlaşma penceresinde görüntüleyerek ürünlerini kolayca tanıtabilirler. Ancak hepsi bu kadar değil.

Popüler habercinin YouTube kanalı, müşterilerin ürünleri doğrudan WhatsApp uygulaması üzerinden satın alabileceklerini açıkça gösteren bir video yayınladı. Videoda cafe sahibinin sohbet penceresinde uygun mobilya ve dekor aradığını gördükten sonra direkt olarak messenger üzerinden alışveriş ve ödeme yapıyor.

Şirketlerin ürünlerinin satışını hangi temele dayanarak sunabilecekleri şu anda belirsiz. WhatsApp tarafından desteklenen mevcut ödeme yöntemleri de henüz açıklanmadı fakat Türkiye’de kullanılabilecek bir ödeme yöntemi olursa kesinlikle pandemi döneminde artan internetten satış artık Whatsapp üzerinden satışa dönüşecektir. Böyle bir hizmetin alabileceği faiz miktarı göz önüne alındığında, Facebook’un muhtemelen işlemden uygun bir komisyon alarak fazladan para kazanmak isteyeceği varsayılabilir.