Piranha 9918 Akıllı Bileklik İncelemesi

Piranha 9918 akıllı bileklik, Piranha markasının en fazla satış elde eden giyilebilir ürünlerinden bir tanesi. Tabii ki çok satılmasındaki ana unsur fiyat olarak gözüküyor ama bunun dışında da söz konusu bilekliğin farklı artıları da var.

Fiyat artısı evet ama diğer artılar neler? Xiaomi akıllı bileklik modellerine karşı durabilecek seviyede bir bileklik mi söz konusu? Tüm bunları inceleyelim.

Piranha 9918 Akıllı Bileklik Tasarım Detayları

Teknik özellikler için söylenecek çok fazla şey var ama önce akıllı bilekliklerin tasarımını bir konuşalım. Bileklik çok dayanıksız bir malzemeden yapılmış. Bunu söyleyerek başlayalım. Xiaomi Mi serisinin kalitesini aramayın. Hem kordon hem de kasa kısmında kullanılan malzemeler çok iyi değil.

Bunun dışında Piranha 9918 akıllı bileklik tasarımı, birebir olarak Xiaomi’nin Mi 2, Mi 3 modellerini işaret ediyor. Küçük bir ekran ve ekranın takıldığı kordon kısmı var. Arka kısımda da kalp ritim için kullanacağınız sensörler bulunuyor.

Tasarımda en güzel özellik, IP67 sertifikasına sahip olması ve su ile toza karşı koruma sunulması. Özellikle su teması konusunda iyi bir performans gösteriyor.

Tasarım çok standart olduğu için ekstra ekstra söylenecek olan bir şey yok. Sadece şunu ekleyelim ki sonrasında kordonları değiştirebilirsiniz.

Artıları

Pratik ve kordonlar sonradan değiştirilebilir.
IP67 sertifikası sayesinde suya ve toza karşı dayanıklı.

Eksileri

Malzeme kalitesi düşük.
Ekran alanı biraz dar tutulmuş.

Piranha 9918 Akıllı Bileklik ve Donanımlar

Tasarımda değil ama teknik özellikler de şaşırdık. Bu fiyata güzel artılar var. Teknik özelliklere ekran ile başlamak istiyorum. 0.96 inç ekran bulunuyor ve renkli bir ekrana yer veriliyor. Ekran renkli ama tamamı dokunmatik ekran değil. Ekranın sadece alt kısmında bir nokta şeklinde dokunmatik alan var ve bu alan üzerinden kontrolleri yapabiliyorsunuz.

Dokunduğunuz zaman, menüler arasında geçiş sağlanıyor ve bir menüye girmek için bu alana basılı tutmanız gerekiyor. Çok kullanışlı değil baştan belirtelim.

Bunun dışında teknik kısımda akıllı bileklikler için en önemli olan şey kalp ritim sensörü, Piranha 9918 akıllı bileklik modelinde de bulunuyor. Kalp ritim sensörü, %100 oranında doğru ölçümler yapıyor demek doğru olmaz ama optik bir sensörle ölçüm yapıldığını görüyoruz.

Akıllı bileklik ayrıca kandaki oksijen seviyesini ölçebiliyor ve bu verilere göre aktivite takip sistemini de kullanabiliyor. Detaylı olmasa da uyku takibi özelliğinin olduğunu da eklemiş olalım.

Sağlık özelliklerinin dışında Piranha 9918 akıllı bileklik; mesaj gösterimi, bildirim gösterme, titreşimle uyarı ve adım sayma gibi özelliklere de sahip. Tüm bunlar bir araya geldiği zaman fiyatının üzerinde bir ürünmüş gibi gözüküyor. Piranha, özellikle nabız sensörü konusunda iddialı. Gerçek HR sensör kullanıldığı söyleniyor. Tabii ki başta belirttiğimiz gibi bu sensörün verilerine güvenmek pek mantıklı değil.

3 bin TL üzerinde satılan akıllı saatlerde bile %100 doğru gösterim olmadığını biliyoruz. Böyle bir akıllı bileklik için de nabız ölçüm verilerinin tamamen doğru olduğunu söylemek anlamsız olur.

Fiyat Nasıl? Alınır mı?

Piranha 9918 akıllı bileklik modelinin piyasa fiyatı 60-70 TL arasında değişiklik göstermekte. Bu model A101 anlaşmalı bir model ve sürekli market zincirinde yer alıyor.

A101 fiyatı 50 TL civarında. Söylenen özelliklere bakıldığı ve işlevsellik düşünüldüğü zaman, fiyatına göre tercih edilebilecek olan bir bileklik. Ama dayanıklılık konusunda aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Zira dayanıklılığı biraz düşük ve parça kalitesi çok iyi değil.