İstanbul Bilişim Neden İflas Etti?

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de e-ticaret her geçen gün daha da yaygın hale gelmektedir. Bu noktada, insanların internet üzerinden alışveriş yaptıklarını ve siparişlerini yaşam alanlarına beklediklerini ifade edebiliriz. Özellikle karantina günlerinde e-ticaret daha da değerli hale geldi. Ancak, müşterilerinin internet üzerinden yapmış olduğu siparişleri göndermeyerek ciddi tepkilere sebep olan İstanbul Bilişim; tahmin edildiği üzere iflasını açıkladı.

İstanbul Bilişim Birçok Tüketiciyi Mağdur Etti!

İstanbul Bilişim; siparişleri göndermemesinden dolayı bir süredir tepki görüyordu. Bu durumun bir sonucu olarak, internet sitesi kapatılmıştı. Ancak, başka bir site üzerinden faaliyetlerine devam eden İstanbul Bilişim; aynı davranışını tekrarlamaya devam etti. Sonuç olarak, İstanbul Bilişim’in iflasına karar verildi. Alınan karar karşısında itiraz eden İstanbul Bilişim’in yapmış olduğu konkardato talebi ise İstanbul 1.Asliye Ticaret Mahkemesi tarafından reddedildi.

İstanbul Bilişim’in bundan sonrası için ne yapacağı ise merakla bekleniyor. Hukuk kuralları doğrultusunda istinaf mahkemesine itiraz hakları bulunuyor. Ancak, bu haklarını kullansalar dahi ortada mağdur olan ciddi bir tüketici kitlesi olduğu için sonucun değişmesinin pek mümkün olmadığını söylemeliyiz.
İstanbul Bilişim’in bugüne kadar en az 50 bin kişiyi mağdur ettiği tahmin ediliyor. Bu rakam kesin olmamakla beraber sosyal medyada konuşulanlara göre sayı daha da fazla olabilir. Mağdur olan ve parasını kaptıran kişilerin ise vakit kaybetmeden iflas masasına başvurması şart!