Amazon Luna: Bulut oyun platformu

Amazon, en son donanım haberlerini ve yeni bir oyun hizmetini açıkladı. Amazon Luna, bulut depolama alanından akış yoluyla mevcut tüm cihazlarda kullanılabilir olmalıdır. Amazon Luna, Microsoft xCloud ve Google Stadia gibi tekliflerle rekabet edecek yeni bir oyuncuyu oyun alanına getiriyor. Hizmet başlangıçta yalnızca ABD’de başlayacak. Ekim ayından itibaren, erken benimseyenler, aylık yaklaşık 6 $ abonelik ücreti karşılığında test aşamasına katılabilecek. Amazon beyanları, bu taban fiyatın beta aşamasından sonra değişeceğini gösteriyor. Ancak, daha kesin ayrıntılar henüz rapor edilmemiştir.

Android desteği ertelendi

Bu hizmete ek olarak Amazon, ekrana aktarılan oyunları kontrol etmek için kullanılabilecek bir gamepad de tanıttı. Engadget’in Amazon ile yaptığı bir görüşme sırasında öğrendiği gibi, hizmet başlangıçta Fire TV, PC’ler, Mac’ler ve iOS cihazlarında başlayacak. Aynı zamanda iPhone ve iPad için destek anlamına gelir. Android’de kullanılabilirliğin olmaması biraz şaşırtıcı. Luna patronu Mark Whitten’e göre, Google’ın işletim sistemi için ilgili sürüm Ekim lansmanından birkaç hafta sonra yayınlanacak. Ancak gecikmenin belirli bir nedeni bildirilmedi.

Oyun Kanalları daha fazla oyuna erişebilir

Oyuncular 5,99 ABD doları karşılığında Luna + Temel Pakete erişebilecekler. Bu zaten Resident Evil 7, Control, Tacoma, Rez Infinite, Metro Exodus, The Sexy Brutale ve Overcooked gibi bir dizi oyunu içeriyor! 2. Ancak, tüm oyunlar ilk gün sunulmayacaktır. Diğer oyunlara erişmek için Luna, kullanıcıların önceden bilinmeyen fiyatlarla kullanabilecekleri sözde kanallar sağlar. İlk kanal Ubisoft’tan olacak ve yayıncının oyunlarının geniş bir seçkisini içerecek. Buna Far Cry 6, Assassin’s Creed Valhalla ve Immortals Fenyx Rising gibi oyunlar dahildir. Amazon, beta aşamasında toplamda yaklaşık 100 oyun sunmayı umuyor. Kanal fikri, ek bir ücret karşılığında ek kanallara erişebileceğiniz Amazon’un Prime Videosu’na dayanıyor. Bir türe odaklanmış kanallar oluşturmak da mümkündür.

Eklenme hedefindeki 4K oyunlar

Şirket, 60 fps akış hizmeti için 4K’nın geleceğini şimdiden planlıyor. Bununla birlikte, başlangıçta oyuncular 1080p ve saniyede 60 kare ile yetinmek zorunda kalacaklar. Amazon burada minimum 10 Mbps internet hızı önerir – 4K için 35 Mbps önerilir. Aynı zamanda Amazon’a ait olan video ve akış hizmeti Twitch’i de entegre edecek. Twitch akışları veya videoları Luna’da ilgili oyunlarının yanında görünecek. Engadget web sitesinin çalışanlarının da oyunu test etmelerine izin verildi: Kontrol oyun akışına erişim sağlandı. Başlık Fire TV’de özgürce oynanabilirdi, çoğunlukla sadece açılış sahneleri biraz sertti. Genel olarak bu, oyunu etkilemedi. Luna’nın bir özelliği, bir cihazdan diğerine yumuşak geçiştir. Örneğin, Fire TV’de bir oyun başlatabilir ve bağlantıya tıklayarak Mac veya iOS’ta aynı yerde devam edebilirsiniz. Bu özelliğin sorunsuz çalıştığı söyleniyor. Varsayılan olarak, Luna aynı anda iki oyuncuyu bir hesapta destekler.

Kontrolcü doğrudan bulut ile iletişim kurar

Akış hizmetinin yanı sıra Amazon, beta sürümünde yaklaşık 50 $ ‘a satışa sunulacak kendi denetleyicisini gösterdi. Bu denetleyici, olası gecikmeyi en aza indirmek için doğrudan bulut depolamaya bağlanacaktır. Engadget’e göre, birlikte verilen yazılımın adı Cloud Direct. Amazon, bu gecikmenin 20 ila 30 milisaniye arasında olduğunu iddia ediyor. Ancak Luna, klasik Bluetooth denetleyicilerini de destekleyecek. Cloud Direct sayesinde, cihazları her değiştirdiğinizde Amazon kontrol cihazının manuel olarak yeniden bağlanması gerekmez. Bunun yerine gamepad, kullandığınız ekrandan ziyade oyunu takip eder ve kullanmakta olduğunuz cihaza otomatik olarak bağlanır. Alexa entegrasyonu sayesinde oyunlar sesli kontrol kullanılarak da oynanabilir